Как оценявате решението на САС от м.12.2019 г. за увеличение на встъпителния членски внос?
Считаме, че въпросът за встъпителния членски внос е изключително значим и несъмнено следва да се постави на дневен ред за обсъждане и решаване от бъдещото ръководство на адвокатския съвет.
Към настоящия момент определянето на размера на встъпителния членски внос се базира на размера на придобития от вписващия се член юридически стаж до момента на вписването, съгласно протокол от 08.01.2019 год. от извънредно заседание на САС, а именно:
– За вписване на младши адвокати и адвокати със стаж до 2 години определя встъпителна вноска в размер на 1350 лева;
– За вписване на младши адвокати и адвокати със стаж от 2 до 5 години определя встъпителна вноска в размер на 1650 лева;
– За вписване на адвокати със стаж от 5 до 10 години определя встъпителна вноска в размер на 2250 лева;
– За вписване на адвокати със стаж над 10 години определя встъпителна вноска в размер на 2850 лева
Считаме, че особено внимание следва да се обърне на първата група вписващи се членове, а именно тези които нямат придобит юридически стаж.
За тази група младши адвокати, следва да се предвиди минимална встъпителна вноска, поради няколко затрудненията, пред които същите са изправени, а именно:
Първо следва да се има предвид, че повечето от тези колеги са току що завършили университет, които до скоро са инвестирали изцяло времето и финансите си, за да придобият знания и съответно нямат натрупани абсолютно никакви финансови средства, за да могат да се справят самостоятелно с плащането на встъпителната си вноска.
Ето защо, се налага същите отново да разчитат на близките и приятелите си, за да успеят да внесат необходимата вноска.
Следва да се отбележи, че същата група членове встъпващи като младши адвокати, са изправени и пред трудността да намерят месторабота сред по-опитни адвокати, за да могат да започнат да упражняват професията си и да се учат на практиката, която към този момент им е доста чужда, тъй като обучението им в университета им е дало само теоретични знания.
Също така, следва да се има предвид, че липсата на юридически стаж предполага и невъзможността на тази група адвокати, да започнат сами да упражняват професията, поради което през първите години от вписването им същите биват назначавани на трудови договори и получават заплати, които са по-скоро близки до минималните в страната.
По отношение на останалите групи членове, които се вписват при условията на придобит юридически стаж, се предполага, че същите са придобили средства, умения и познанства от работата си в правната сфера, ето защо и размерът на встъпителната им вноска не следва да ги затрудни значително.
Поради горното, считаме, че тяхната встъпителна вноска следва да се запази в същите размери или да се увеличи за сметка на намаляването на встъпителната вноска на членовете, вписващи се без придобит юридически стаж.
Ето защо считам, че Решението на САС от м.12.2019 г. за увеличение на встъпителния членски внос не е мотивирано и обосновано, поради което следва да бъде преразгледано с по-голямо внимание по отношение финансовата възможност на първата група от адвокати, като едновременно с това решението следва, да е справедливо и за останалите групи вписващи се членове., като по този начин ще се постигне необходимия баланс.