Изборите за ново ръководство ще са на 25 и 26 януари 2020 г.
Шестима адвокати влязоха официално в битката за председателския стол в Софийската адвокатска колегия (САК). Това са досегашните членове на столичния адвокатски съвет Aлександър Машев, Стефан Марчев, бившият член на Дисциплинарния съд към САК Пламен Джуров, както и колегите им Райна Аврамова, Владислав Янев, Петър Антонов.
Въпреки поредицата от празнични дни, “Правен свят” успя да се свърже с част от кандидатите в процедурата за кратко представяне на идеите и целите, които си поставят като евентуални ръководители на Колегията.
Райна Аврамова
“Софийска адвокатска колегия е създадена през 1897 година. Повече от сто години след това в началото на 2000 година станах част от тази колегия и с гордост ежедневно нося нейния отличителен знак – значката на ревера си. С течение на годините започнах да усещам все по осезаемо проблемите с които се сблъсква всеки един адвокат при упражняване на адвокатската професия. Между съдебните заседания, провежданите конференции, обучения и разговори с колеги все повече се убеждавах, че българската адвокатура има спешна нужда от реформи отвътре, а то започва именно от реформите в софийската адвокатура, което няма да стане с участието в управлението на едни и същи лица – които се местят от орган в орган за двата възможни последователни мандати. Това ни мотивира, мен и кандидатите в листата ми за органи на софийската адвокатура, да участваме на предстоящите избори на 25-26.01.2020 год. за органи на столичната адвокатура – най-голямата адвокатура в страната от близо 7 600 адвокати. Екипът включва адвокати с адвокатски стаж между 5 и 31 години, това са колеги доказани професионалисти в сферите си на работа. Имаме желание и готовност да обсъждаме открито и водим диалог с всеки колега, който е срещнал проблем при упражняване на дейност обуславящ и налагащ активност на адвокатския съвет за изменения на нормативни актове, вкл. нашия устройствен закон, защита и охрана на интересите ни пред органи и институции, връщане доверието на колегите, че органите на адвокатурата работят за тях, а не за себе си”, заяви пред “Правен свят” адвокат Аврамова.
По думтие й през последните около 10 години, не само тя, а и колегите й забелязват огромно разединение на софийската адвокатура, което, според нея, е белязано от пасивността на органите й, даже нещо повече мълчаливият им отказ да работят за адвокатите. “Погледнете програмата на сегашният адвокатски съвет, с която влезе в изборите през 2016 година, и нека всеки от нас направи равносметка какво положително за всички нас е свършено – не само от залегналото в програма, а и провокираното от социално-икономическия и политически живот в страната. Напротив, събитията са белязани за огромно съжаление със знак минус. А всяко действие е било под упоритият натиск на кореги. Организирането на международни и национални конференции, семинари и обучения и пр. не може да реши вътрешните ни проблеми, а те са на първо място. В този смисъл не мога да упреквам колегите потърсили обединение в създаването на организации под една или друга форма, защото подбудите им са зов за помощ и апел да бъдат чути и правилно разбрани. Искам да не се налага да “тикаме” под различни форми – протести, форуми, сигнали, органите или отделни техни членове да действат, защото това в крайна сметка е работата им, която трябва да вършат за всички адвокати. Всичко това налага появата на нови лица в управлението на нашата столична адвокатура и смяна в модела й на управление”, заяви адвокат Аврамова.
Основната цел, която си поставят тя и екипът й, е да работят за “спешно адекватно нормативно уреждане на упражняваната от всички ни дейност; защита, а не репресия срещу адвоката; възстановяване имиджа ни в обществото; дигитализацията в пълен обем в столичната адвокатура и комуникацията й със съда, прокуратурата, МВР и другите органи в държавата; предлагане на решения на управленско ниво и др”. “Ще ми позволите да се въздържа от подробности и детайли от програмата ни за управление, която ще бъде публично оповестена на нарочна пресконференция през месец януари 2020 година, на която ще се постараем да поканим всеки един адвокат /а не подбрани адвокати или кантори/. Ще изслушаме всяка една идея и предложение, защото адвокатурата е на адвокатите – лобистките кръгове, вътрешните борби и интриги които тресат години наред столичната адвокатура вече трябва да се изместят от свободния глас на всеки един столичен адвокат – дъното вече е достигнато, сега трябва да намерим воля да се оттласнем от него и да изплуваме на повърхността с достоен обмислен избор. Избор, който не е воден от идеята за лична полза, престиж или власт. Не ми се иска да останем непредставимо неразбрани за времето си тук и сега, и следвайки думите на Чърчил: “Не се задоволявай да бъдеш дим, когато можеш да бъдеш огън” нека направим единния си избор свободно, иначе така лелеяната промяна която априори трябва да започне от софийската адвокатура още дълго време ще бъде дим и ще продължаваме да се събираме по групички със зов за помощ”, каза кандидатът и допълни: “Чрез вота си на тези избори ние трябва да потърсим обединението си под мотото:”Адвокатурата на адвокатите”, защото само когато сме единни като юмрук сме силни, за да защитаваме себе си и гражданите. Колеги, адвокатурата трябва да бъде наша майка, а не мащеха!!!”.